پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

کلیسای جامع نتردام دولاگارد چگونه سوخت

0 139

 

کلیسای جامع نتردام دولاگارد

در این بخش به بررسی قدمت یکی از معروف ترین کلیساهای جهان و از مظاهر مهم و فرهنگی شهر پاریس، کلیسای جامع نتردام و علل اصلی آتش سوزی این کلیسای تاریخی پرداخته ایم .

کلیسای جامع نتردام از مظاهر مهم و فرهنگی شهر پاریس، در جزیره ای واقع در رودخانه سن فرانسه قرار دارد. در این محل تا قبل از قرن چهارم میلادی معبدی غیر مسیحی قرار داشته است و در قرن چهارم کلیسا جایگزین آن شد.

کلیسای جامع نتردام دولاگارد

این کلیسا تا قرن دوازدهم برجای بود و بنابر گسترده شدن جمعیت پاریس کلیسای کوچک را تخریب و در ابعاد بزرگ تر ساختند. در سال ۱۱۶۳ ساخت آن شروع شد به اندازه دو قرن به طول انجامید.

این بنا زیباترین اثر معماری گوتیک است. ویکتور هوگو نیز در اثر مشهورش”گوژپشت نتردام” این کلیسا را محور داستان خود قرار داد.

کلیسای جامع نتردام   به خاطر مجسمه‌های گوتیک طبیعت گرایانه و  شیشه‌های رنگی شاهکارش، معروف است، این آثار نشان‌دهنده بلوغ هنر و معماری پیش از سبک رومانسک است.

در واقع گوتیک سبکی است شاهانه، با مناره های تزئینی بلند، پنجره های نوک تیز و شیشه کاری های منقوش که در نتردام استفتده شده است.

در دوران قبل از گوتیک، تنها راه برای مرتفع ساختن کلیساها، ساخت دیوارهای ضخیم و بلند بود که نتیج آن بناهای تاریک و ضمخت بود، همچنین به علت محدودیت در روند خلق معماری، امکان تعبیه پنجره های بزرگ در دیوار نبود. یکی از ویژگی های سبک گوتیک، وسعت و پرنور بودن آن است.

در آیین مسیحیت نور نمادی از خداست و با استفاده از نور بیشتر در کلیساهای گوتیک سعی می کردند مردم را به خدا نزدیک تر کنند.

کلیساهای گوتیک یادآور شکوهی بود که خدا در انجیل از آن با نام خانه ی خدا بر روی زمین یاد می کنند، یعنی همان معبد سلیمان.کلیسای جامع نتردام دولاگارد

در انقلاب فرانسه (۱۷۹۰) خسارت های قابل توجهی به کلیسا وارد شد و که بعدها در اواسط دهه ۱۸۴۰ با نظارت مرمتگر حرفه ای، اوژن ویوله لودوک، نوسازی گسترده ای روی آن صورت گرفت.

در سال ۱۹۹۱ این بنا به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد. این کلیسا تا مدت ها به بزرگترین کلیسای اروپا معروف بود و اهمیت آن در زیبایی خارق العاده معماری این کلیسا بود.

جالب است بدانید کلیسای جامع یا cathedral  فقط به یک کلیسای بزرگ قدیمی گفته نمی شود. ریشه لغوی آن cathedral  یعنی یک صندلی و آن صندلی متعلق به یک اسقف و یا اسقف اعظم است که نمایندگان پاپ هستند. و در هر شهر ممکن است تنها یکی کلیسای جامع وجود داشته باشد و در بعضی شهرها به طور کل کلیسای جامع وجود نداشته باشد.

نتردام در زبان فرانسه به معنی “بانوی ما” (اشاره به حضرت مریم) دارد که به او پیشکش شده است.

کلیسای جامع نتردام دولاگاردکلیساهای گوتیک یک مکان مقدس بوده برای ترفیع اذهان مردم قرون وسطی از رنج های روزمره شان به ارتفاع بلند ابدیت. حتی پلان کف کلیساها نیز نماد غایت نجات مسیحیت یعنی صلیب مسیح است.

این بنای تاریخی و میراث ارزشمند فرانسه در ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ به دلیلی نامعلوم دچار آتش سوزی شد و از سقف دچار آسیب جدی و ریزش شد اما به قسمت های تزیینی دیوارها آسیب نرسید.

این رویداد در حالی بروز پیدا کرد که مقامات فرانسوی مدام ادعا کردند که حادثه آتش سوزی کلیسای نوتردام ناشی از بازسازی های مداوم ساختمان های کنار کلیسا دلیل آتش سوزی بوده است و دلیل خاصی مبنی بر حمله تروریستی وجود ندارد .

کلیسای جامع نتردام دولاگارد

ارسال یک پاسخ