پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

دنیای چاپ آنلاین با الف پرینت – قسمت دوم

تالیف: علی ظریف

0 397

خدمات چاپ آنلاین در دنیای مدرن

خدمات چاپ آنلاین یا Web2Print به اصطلاح به روشی از چاپ اشاره می کند که در آن کاربر به صورت آنلاین فایل های خود را ارسال، عیب یابی، انتخاب یا طراحی می کند. این روند در این چند سال اخیر به قدری مهم و کاربردی شده است که کاربران ترجیح می دهند تا از طریق وب به روند چاپ اقدام کنند.

در این زمینه چاپخانه ها، طراحان و مسوولین بسیاری که در کار چاپ فعالیت دارند در حال گسترش کسب و کار خود هستند و البته، مجموعه هایی که خدمات چاپ ارایه می کنند نیز، نقشی پر رنگ را ایفا می کنند.

الف پرینت استارت آپی است که در نسخه فروردین ماه پان آرت تا حدودی به معرفی فعالیت کلی درباره خدمات چاپ آنلاین آن پرداخته شد.

الف پرینت خدمات چاپ آنلاین را در زمینه های مختلفی از جمله چاپ تجاری، هنری و نیز ارایه خدمات فروشگاهی حرفه ای تابلوهای هنری عکس و نقاشی به انجام می رساند

هدف این مجموعه برای تولید فاخر یک محصول تعریف شده است و الف پرینت برای رسیدن به این هدف، از سخت افزارها و نرم افزارهای عمومی و تخصصی بهره می برد و با چاپخانه هایی که می توانند در روند تولید بهترین نتیجه را برای کارفرما ایجاد کنند، همکاری می کنند.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:
دنیای چاپ آنلاین با الف پرینت - قسمت اول

در حال حاضر در برنامه ریزی برای افرادی که مایل هستند تا آثار هنری آنها از طریق وب با کیفیت مناسب فروخته شود، فعال است.

 

طراحی و چاپ بروشور و کاتالوگ و خدمات چاپ آنلاینذکر این نکته ضروری است که زیر ساخت های علمی و اجرایی مجموعه هایی که خدمات چاپ آنلاین را ارائه می کنند با توجه به بازار ملزومات اولیه چاپی در ایران مانند کاغذ، مرکب و حتی زینک، باید بسیار قوی باشد.

کنترل و اجرای پروژه های چاپی در وضعیت کنونی تنها از عهده مجموعه هایی بر می آید که پایه های علمی و ساختاری مناسبی داشته و از ابتدا برنامه تجاری مناسبی را برای روند تولید در نظر گرفته اند.

روند الف پرینت در بررسی ساختار فایل استاندارد و کنترل کیفیت خدمات چاپ آنلاین چیست؟

از مشکلاتی که اکثر طراحان گرافیک و هنرمندان، لیتوگرافی ها، مسوولین و ناظرین چاپ دارند، برخورد با اسنادی است که شاید ظاهری زیبا در طراحی داشته باشند اما مشکلات مهمی در بخش فنی طراحی اعم از ترپینگ، اوورپرینت، دانستیه رنگ، نوع فونت، خط تیغ و حتی نوع فایل خروجی را دارند.

الف پرینت با استفاده از استاندارد داخلی که برای مجموعه خود تعریف کرده و این استاندارد با توجه به بررسی های مداوم و بین المللی به روز می شود، به بررسی و اصلاح فایل می پردازد.

اصلاحات فایلی طبق یک استاندارد خاص شامل حداقل سیزده آیتم اصلی و بیست آیتم جانبی است که تمامی مسائل مربوط به رنگ، برش، فونت، پروفایل و نوع خروجی را شامل می شود.

در چک لیست خدمات چاپ آنلاین ، الف پرینت با توجه به نوع دستگاه چاپی، نوع متریال چاپی و البته پیشنهادات لازمی که با کارفرما هماهنگ می شود، یک فایل مناسب و بی نقص برای خروجی تهیه می کند تا کمترین اختلاف در رنگ و کیفیت تصاویر و حتی قالب از فایل اولیه با چاپ به مرحله تولید برسد.

سخت افزار و نرم افزارهای کنترل کیفیت الف پرینت چیست؟

مجموعه الف پرینت با توجه به پروژه کارفرما، سیستم چاپی و متریال نهایی از ملزومات مختلفی بصورت عمومی و اختصاصی استفاده می کند. از ملزومات عمومی استفاده از دستگاه اسپایدر به منظور کالیبره کردن سیستم های نمایشی و یا دانسیتومتر برای بررسی غلظت رنگ و البته کتاب های رنگ پنتون استاندارد است.

این موارد تنها قسمتی از سخت افزارهای عمومی هستند که البته الف پرینت در پروژه های کلان از مجموعه سخت افزارهای اختصاصی نیز بهره می برد که کیفیت تولید و کاهش هزینه های نهایی چندین برابر می شود و به صورت ویژه در اختیار الف پرینت است.

طراحی ساختار بسته بندی و چاپ حرفه ای آفست و هلیو

در نرم افزارهای مرتبط نیز از برنامه های عمومی مانند آکروبات پرو و پرپس در مرحله تهیه پروفایل عیب یابی گرفته تا خروجی پی دی اف و البته از نرم افزار قدرتمند اسکو برای ماکت سازی دیجیتال، عیب یابی و خروجی اصلاحی استفاده می شود.

در پروژه هایی که هدف تولید در انبوه سازی محصول است، الف پرینت می کوشد تا با نرم افزارهای ویژه ای که بدین منظور تهیه نموده است فعالیت نماید.

این برنامه ها تنها در اختیار شرکت های کنترل کننده فایل است، فایل را تا میزان بالای نود درصد رفع اشکال و عیب یابی نموده تا هم در زمان تولید و هم کاهش هزینه ها برای کارفرما، روند مناسبی را به انجام رساند.

 

عیب یابی ساختار بسته بندی با اسکوالف پرینت با کدام چاپخانه ها در حال همکاری است؟

شعار مجموعه الف پرینت همواره بروی کیفیت فاخر بوده است و در این راه، می کوشد که بعد از آنالیز محصول از لحاظ طراحی، خروجی، تولید و مارکتینگ بهترین چاپخانه را انتخاب کند.

از مشکلات کلیدی که هر کارفرما با آن برخورد داشته و دارد، انتخاب چاپخانه های ارزان قیمت از سوی مسوولین چاپ و یا شرکت های تبلیغاتی است؛ اما الف پرینت با توجه به نیاز کارفرما چاپخانه ای را انتخاب می کند که علاوه بر هزینه معقول، کیفیتی مناسب از لحاظ تولید و خروجی نیز داشته باشد و البته، الف پرینت در ارائه هزینه های مالی در قبال کارفرما و نیز گزارش روند کلی کار صادقانه عمل می کند.

مجموعه الف پرینت برای رسیدن به شعار خود در کیفیت تولیدی فاخر و خدمات چاپ آنلاین ، مزایای خاصی را در برنامه خود دارد.

علاوه بر روابط گسترده خود که در زمینه چاپ های تجاری مانند آفست، هلیوگراور و حتی فلکسو و سایر دستگاه های چاپی است، با چاپ خانه هایی که بروی مدیای مختلف نیاز روند چاپ را انجام می دهند نیز همکاری می کند که از آن جمله می توان به چاپ های هنری و دیجیتال در موارد تیراژ پایین اشاره کرد.

استفاده از فناوری های روز در بستر وب

فعالیت الف پرینت در زمینه تابلوهای هنری چگونه است؟

الف پرینت بعد از تکمیل روند خروجی استاندارد فایل و چاپ به صورت تجاری، در فاز بعدی خود در زمینه چاپ آثار نقاشی و عکس فاخر دنیا بروی تابلوهای بوم نقاشی و شاسی نیز فعالیت خود را آغاز کرد.

در این بین آرشیوی از تصاویر نقاشی هنرمندان مطرح کلاسیک و مدرن جهان از طریق موزه ها و مراکز معتبر هنری تهیه و برای علاقه مندان در بخش فروشگاه سایت به نمایش گذاشته شد.

چاپ تابلو شاسی و بوم نقاشی فاخر و خدمات چاپ آنلاینآثار نقاشی و عکاسی هنری جهان ابتدا بررسی تا با توجه به دستگاه چاپ دیجیتال و نوع مدیای چاپی کالیبره و تنظیم رنگ شوند تا خروجی نهایی تا حد امکان مشابه فایل اصلی باشد.

سپس با انتخاب برندهای معتبر از کشورهای آلمان، اسپانیا و کُره جنوبی در زمینه بوم نقاشی و کاغذهای مربوط به چاپ تابلو شاسی، آثار بیشماری را برای زینت بخشیدن به محل کار یا زندگی مهیا کرده است.

تابلوهای هنری الف پرینت تنها به آثار نقاشی و عکاسی محدود نشده و هنرمندانی که آثار مناسبی دارند نیز، می توانند فایل های دیجیتالی یا طراحی های دستی خود را برای بررسی و آماده سازی جهت تولید و چاپ ارسال کنند که در این حالت، بازار کاری مناسبی برای هر هنرمند ایجاد می شود که این از برنامه های بسیار مهمی است که الف پرینت در حال گسترش آن است.

ارسال یک پاسخ