پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

برای داشتن رضایت شغلی چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

0 396

برای داشتن رضایت شغلی چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

رضایت شغلی مسئله پیچیده ای نیست وقتی شما با آرامش در محل کار خود حاضر شوید؛ یعنی از کار خود رضایت دارید .

اگر بیش از حد در معرض استرس و خطر فرسودگی شغلی قرار گرفته اید ممکن است این احساس در شما ایجاد شده باشد که باید هرچه زودتر اقداماتی در جهت تغییر سبک و نگرش خود ایجاد کنید.

قبل از اینکه تغییرات اساسی ایجاد کنید به موارد جزئی توجه داشته باشید که می تواند لذت شما از کارتان را دو چندان کنند و به شما یادآور شود که آیا تغییر لازم است یا خیر!رضایت شغلی

شرایط و مقررات کار و تاثیر ان در ایجاد رضایت شغلی

وقتی شما شرایط کاری را به خوبی ندانید غیرممکن است بتوانید در محیط کار پتانسیل خوبی از خودتان به جای بگذارید.

متاسفانه گاهی بسیار سخت است همه شرایط و مقررات کار را بدانید وقتی مسئولان مربوطه ارتباطات ضعیفی دارند.

برخی از روسا و سرپرستان در محیط کار خواسته ها و انتظارات مبهمی دارند و وظایف جدید را بدون آموزش و آگاهی مناسب به کارمندان اختصاص می دهند و این‌گونه راه را برای شکست خود فراهم می کنند.

در حالیکه شما نمی توانید از وقوع چنین مواردی در کار جلوگیری کنید بهتر است دید واضح تری از کارهایی که باید انجام دهید بدست آورید و با بهبود مهارت های ارتباطی به بهبود وضعیت خود کمک کنید.

تکنیک یادگیری” با احترام صحبت کردن با خودتان ” می تواند در بهبود زندگی کاری تان به شما کمک کند.و خطر ابتلا به فرسودگی شغلی را کاهش دهد.

برای خود پاداش کاری در نظر بگیرید اینگونه رضایت شغلی تان افزایش پیدا می کند

رضایت شغلیهمه ما باید بخاطر آنچه انجام می دهیم احساس رضایت شغلی داشته باشیم؛ یعنی به رسمیت شناخته شدن و پاداش گرفتن.

اگر شغل شما فرصت های کافی برای پاداش و به رسمیت شناخته شدن تان فراهم نکرده است اکنون وقت آن است که خودتان آستین ها را بالا بزنید.

شما ممکن است دلتان هوس تماشای یک فیلم سینمایی بکند؛ در خانه خودتان سونای گرم را تجربه کنید؛ یک هدیه باشکوه برای خودتان بخرید یا هنگام تکمیل پروژه و یک ماه کار سخت دیگر پاداش های کوچک اما با ارزش تهیه کنید.

سبک زندگی متعادلی برای خود در نظر بگیرید

حفظ تعادل در زندگی تان بسیار مهم است.اگر فقط کار کنید و تفریح نکنید ممکن است توانایی شروع کار را از دست بدهید. به منظور حفظ تعادل در شیوه زندگی لازم است یک مرورکلی از سبک زندگی فعلی خود بگیرید تا بفهمید کدام مناطق زندگی تان از تعادل خارج شده است.

حفظ تعادل در سبک زندگی تاثیر زیادی در رضایت شغلی شما از خودتان دارد.

آیا علاوه بر مسئولیتهای کاری، زمان کافی برای روابط، سرگرمی، خواب، مراقبت از خود، ورزش، تغذیه سالم و سایر ویژگی های مهم یک سبک زندگی سالم دارید؟

اگر اینگونه نباشد ، گام بعدی این است که به اولویت های خود نگاه کنید و تغییراتی ایجاد کنید تا سبک زندگی شما بهتر آنها را منعکس کند. باید بدانید بدون توجه به روحیات خود هرگز نخواهید توانست رضایت شغلی خوبی را بدست آورید.
مثبت فکر کنید

معمولاً می توانید تجربه خود را از شرایط فعلی خود با تغییر نگرش در مورد آنها تغییر دهید.

ایجاد یک دیدگاه خوش بینانه و تغییر الگوی منفی و صحبت کردن می تواند به شما کمک کند تا نیمه پرلیوان را ببینیدوهمچنین مولدتر و استرس کمتری را متحمل می‌شوید.

وضعیت ذهنی فعلی خود را ارزیابی کنید و در خود تغییراتی ایجاد کنید تا بتوانید همه چیز را با افق روشن تری ببینید و این روند به شما کمک می کند از جایی که در زندگی فعلیتان قرار گرفته اید لذت ببرید؛ در نتیجه رضایت شغلی و احساس خوب از خود داشته باشید.رضایت شغلی

مترجم واحد تحریریه مجله پان آرت: بهاره همتی

ارسال یک پاسخ