نمایشگاه در ستایش بالزاک

مراسم رونمایی از ترجمه ی فارسی کتاب شاهکار ناشناخته اثر بالزاک توسط کورش انگالی

انسان، شاهکار ناشناخته خلقت

در ستایش بالزاک عنوان نمایشگاهی از آثار نقاشی کورش انگالی به همراه مراسم رونمایی از ترجمه کتاب شاهکار ناشناخته اثر انوره دوبالزاک است که توسط کورش انگالی ترجمه شده است. در ادامه به گفتگو با این هنرمند درباره آثارش پرداخته ایم که توجه شما را به خواندن این مطلب جلب می کنیم:

”من با یک جفت قلم‌موی نقّاشی به دنیا آمدم.“

این اوّلین جمله‌یی بود که کورش انگالی در پاسخ به این که از چه زمانی آغاز به نقّاشی کرده، به زبان آورد.

کورش انگالی کودکی خود را در خانواده‌یی هنرمند سپری کرد؛ زیر نظر مادری که در کنار تمامی ارزش‌های انسانی، به وی عشق به نقّاشی و هنر را آموخت، و پدری که روح او را با شعر و ادبیات پارسی در آمیخت.

انگالی در سال ۱۳۵۰دوره‌ی کارشناسی خود را در دانشکده‌ی علوم ارتباطات اجتماعی (دانشگاه علاّمه‌ی طباطبائی کنونی)، و در رشته «روابط عمومی و بازاریابی» به پایان رساند.

با تمام این‌ها وی از سال ۱۳۵۲ در زمینه‌ی طرّاحی گرافیک فعّالیت داشته و از همان سال نیز در زمینه‌ی «نقّاشی متحرّک» (انیمیشن) با تلویزیون ملّی ایران همکاری داشت، تا آن که در سال 1355 برای ادامه تحصیل در رشته هنر به آمریکا رفت.

وی در سال ۱۳۵۸ موفّق شد مدرک دوم کارشناسی خود را، این بار در زمینه‌ی هنرهای تجسّمی، از دانشگاه هامبولتِ کالیفرنیا به دست آورد.

میان سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۸ انگالی در زمینه‌ی طرّاحی گرافیک در شهر لوس‌آنجلس فعّالیّت داشت، امّا در سال ۱۳۶۸ به شهر برکلی، در شمال کالیفرنیا نقل مکان کرد و در آن‌جا به تحصیل در رشته‌ی «ایرانشناسی» در دانشگاه برکلی پرداخت و مدارک کارشناسی ارشد و دکترای خود را در این زمینه دریافت کرد.

در این نمایشگاه رورنمایی از کتاب شاهکار ناشناخته اثر بالزاک نیز صورت گرفته است که مترجم این اثر فاخر کورش انگالی می باشد.

کورش انگالی در حال حاضر در شاخه‌ی هنرهای تجسمی، و مشخّصاً در زمینه‌ی نقّاشی فعاّلیّت می­ کند.

رویکرد وی در خلق آثارش مسأله‌ی انسان است بر روی کره خاک: شاخصه‌های معنوی وی، تحوّلاتی که آدمی در طی هزاران سال بر روی کره خاکی ایجاد کرده است، آرزوها و امیال وی، زمینه‌های اخلاقی وی، و غیره. کورش انگالی در حال حاضر در دانشگاه هنر تهران به تدریس اشتغال دارد.

در نمایشگاه رونمایی از ترجمه‌ی فارسی  کتاب «شاهکار ناشناخته»، اثر بالزاک، بوسیله‌ی کورش انگالی، گزیده‌یی نیز از نقّاشی‌های وی به نمایش گذاشته شده است.

گزارشگر : مرجان معتمدی

بالزاکمصاحبهنمایشگاهنمایشگاه نقاشی