نمایشگاه نقاشی داوود زندیان در گالری ایرانشهر

نمایشگاه نقاشی داوود زندیان در گالری ایرانشهر

نمایشگاه نقاشی‌های “داوود زندیان” در گالری ایرانشهر کریم خان، کوچه سپند برگزار و از آثار این هنرمند رونمایی شد.

آقای داوود زندیان در خصوص پروسه ی اجرای آثار این چنین آغاز کردند:

 “در روند کار کردن، عوامل متعددی می ‌تواند بر جزئیات فیگورها و اشیا تاثیرگذار باشد؛ مانند فیلم یا عکس‌ هایی که شب قبل دیده‌ام؛ بخشی از رمانی که خوانده‌ ام و مسائلی که روزانه با آنها مواجه بوده‌ ام. کارهایم از قبل طرح مشخصی ندارند و حتی ربط جزئیات کارها را گاهی بعد از اتمام آن پیدا می کنم.”

از وی در خصوص مهاجرتی که به نروژ داشتند و تاثیر موقعیت جغرافیایی بر آثارشان پرسیده شد و آقای زندیان در این زمینه گفتند:

از یک زاویه هیچ تاثیری نداشته است. در کارهای من هیچ نشانه ایی از جغرافیای نروژ نیست؛ هرچه هست جغرافیای شرق است؛ مانند گرم بودن رنگ‌ ها. در نروژ حتی در فروشگاه ها و خیابان ها رنگ‌های گرم نداریم.

آنجا شش ماه از سال، هوا ابری، خاکستری، تاریک و دل گرفته است. در خیابان اکثر ماشین‌ ها سیاه و طوسی است؛ انگار آدم‌ها با رنگ مشکل دارند. این ویژگی ها به شکلی دیگر شاید شبیه جدال یا مقابله در کارهای من ظاهر می شوند و تمام رنگ ‌های آثار من شاد و گرم هستند. انگار چیزی که آنجا ندارم و دلم می خواهد داشته باشم را در کارهایم می‌ آورم.

زندیان با نقاش نروژی، اود نردروم (Odd Nerdrum) نیز دوستی عمیقی دارد و در دوره ای از زندگی هنری اش تحت تاثیر آثار وی بود.

ابعاد آثار زندیان بزرگتر از حد معمول است؛ وی در این باره می‌گوید:

وقتی حرف زیادی برای گفتن داشته باشم فضای کار باید گنجایش داشته باشد تا بتوانم با فراغ بال آنچه را که میخواهم به تصویر بکشم.

موضوع آثار زندیان  همه برمی­ گردد به وضعیت زندگی وی در سال هایی که گذشت؛ سال هایی همیشه ناآرام. گویی کسی در دریای طوفانی گم شده است و در پی جزیره ای امن است.

همه این تجربه‌ ها به همین شکل در کارهای او آشکار است و مدام تکرار می‌ شود. علاوه بر آن مسئله نگاه او به جهان، سیاست و انسان  است. در مجموعه آثار «اینک آخرالزمان» نگاه زندیان بیشتر به انسان و زندگی انسان معاصر است که با چنین شتابی به کجا خواهد رفت؟

آثاری که در گالری ایرانشهر در معرض دید علاقمندان به هنر قرار گرفته است از سه مجموعه انتخاب شده اند: «عکاسخانه آقای ادیب»، «تهران ۱۹۶۷» و «کافه گلشن». چند تابلو هم ربطی به این مجموعه ندارد و مربوط به دورانی است که وی از فضای پاپ آرت الهام گرفته است.

گزارش از خبرنگار هنری پان آرت: مرجان معتمدی

تصاویر از عکاس خبری پان آرت: وحید ابراهیمی

داوود زندیانگالری ایرانشهرگالری نقاشینقاشینمایشگاه نقاشی