مرشد و عروسک مبارک

مصاحبه با مرشد امیر حسین انصافی

مرشد و عروسک مبارک

در این بخش و در حواشی چهاردهمین جشنواره تائتر عروسکی مصاحبه ای داشتیم با مرشد برنامه عروسکی مبارک که شما را دعوت به مطالعه ی این بخش می کنیم.

برای شنیدن مصاحبه صوتی، فایل صتی زیر را کلیک کنید.

https://panartmag.com/wp-content/uploads/2020/02/امیرحسین-انصافی،-مرضد.mp3

 

لطفا از خودتان و پیشینه هنریتان برایمان بفرمائید:

 من امیرحسین انصافی هستم و خیلی خوشحالم که در بخش افتتاحیه این جشنواره افتخار اجرای برنامه عروسکی را داشتم.

حدودا از ده سالگی وارد عرصه تئاتر شدم و عمده فعالیت من، کار در زمنیه تئاتر عروسکی سنتی است، از جمله عروسک نام آشنا، مبارک!

یک بخش مهم جدا نشدنی از نمایش های سنتی ایرانی، نمایش های عروسکی هستند. تنوع در نمایش های سنتی عروسکی زیاد است و البته شاخص ترین آن، نمایش خیمه شب بازی است.

از دیگر نمایش های عروسکی می توان به صندوق بازی، جی جی بی جی، خم بازی ، کرسی بازی و… نام برد.

فعالیت حرفه ای بنده در زمینه هنرهای عروسکی از دانشکده هنرهای زیبای تهران آغاز شد و افتخار این را داشتم که با سرکار خانم هما جدی کار، در زمینه نمایش های عروسکی فعالیت های متعددی را داشته باشم.

استاد جدی کار از اساتید دلسوز و حرف ای در عرصه نمایش عروسکی هستند که برای پیشبرد این هنر تلاش بسیار کردند و با پشتکار فراوانشان موفق به تبعیین واحد درسی در دانشگاه هنر شدند با نام خیمه شب بازی.

در خصوص وضعیت نمایش عروسکی متاسفانه باید بگویم که واقعا محجور مانده است و جایگاهی که لایق آن باشد در نظر گرفته نشده است و حمایت خوبی از آن نمی شود، به طور مثال ما یک سالن اختصاصی برای اجرای نمایش های عروسکی نداریم و اگر توریستی به ایران سفر کند و بخواهد فقط اجرای نمایش های عروسکی را دنبال کند، محل مشخصی برایش وجود ندارد.

اینکه نمایش عروسکی در ایران متاسفانه بستر مناسب و پویا و فعالی ندارد، باعث شده است که دانشجویان و هنرمندان علاقمند به این هنر فقط با استفاده از تقلید آثار قدیمی به اجرای نمایش بپردازند و هیچ فضای خلاقانه ای برای اجرای نمایش عروسکی محیا نیست.

این امر باعث درجا زدن هنرهای نمایشی و تئاتر عروسکی در ایران شده است که اگر در صدد بهبود فضای آموزشی آن نباشیم، متاسفانه علی رقم عقبه ی قوی که در این عرصه از هنرها در ایران وجود دارد، این هنر رو به فراموشی و کمرنگ شدن می رود.

امیدوارم شرایطی فراهم شود که یک سالن اختصاصی برای این هنر در نظر گرفته شود، در حال حاضر یک موزه نمایش های خیمه شب بازی در خیابان وصال تهران در حال فعالیت است و متاسفانه فقط به شکل موزه و برای بازدید مورد استفاده قرار گرفته است و  اجرای نمایشی چندانی در آن صورت نمی گیرد و از پویایی لازم برخوردار نیست.

این نمایش های سنتی به هیچ عنوان تاریخ انقضا ندارند و در هر زمان و مکانی می گنجد و می تواند حرف روزش را در غالب نمایش بیان کند.

هنرمندان و علاقمندان به این نمایش های عروسکی در صدد به روز کردن خود با ابعداد جهانی این هنر هستند و تمام تلاش ما بر این است که با تمام سختی هایی که در مسیر کارمان وجود دارد ولی مدام خودمان را با اطلاعات جهانی این هنر به روز کنیم.

گزارش از خبرنگار هنری پان آرت: مرجان معتمدی

تصاویر از عکاس خبری پان آرت: وحید ابراهیمی

تئاتر عروسکیجشنواره تئاتر عروسکیچهاردهمین جشنواره دانشجویی تئاتر عروسکیعروسک مبارکمرشد