پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

مسابقه هنری نوروز با هدف گسترش و اشاعه فرهنگ نوروزی

134

مسابقه هنری نوروز با هدف گسترش و اشاعه فرهنگ نوروزی

موضوع مسابقه: نوروز  |  برگزار کننده: آرتیبیشن
هدف: گسترش و اشاعه فرهنگ نوروزی با نگاه بین‌المللی  |  رشته‌های مسابقه: نقاشی، عکاسی، گرافیک، نقاشیخط

click here for download Latin form

نـوروز، جشن شکوهمـند ایران باستان، گــویای پیـشینه‌ی تابناک میهن ما و جلوه‌ای مهم از فرهنگ غنی قـوم ایران است. نوروز که قرن های دراز است بر همه جشن‌های جهان فخر می فروشد، از آن روسـت که یک قــرارداد مصنـوعی اجتماعـی و یا یک جشن ساده نیست. جشن جهان اســت و روز شادمانـی زمین، آسمان، آفتاب، جــوشِ شگفتـنـی‌ها و شـور زدن‌ها و سـرشـار از هیجان هر آغاز. نوروز گذشت زمان و دگرگونی‌های دوران را شاهد بوده و پیوسته با آمد و رفت الهام بخش خود پایان فصلی دیگر را به ساکنـان این سرزمین کهنسال اعلام کرده است. نوروز، تجدید خاطره بزرگی است. خاطره خویشاوندی انسان با طبیعت، مهر، دوستی، انسانیت و صلح. گذشت سال‌های دراز نه تنها از شکوهمندی سنّت‌های نوروزی نکاسته بلکه روشنگر این واقعیت بوده که بزرگ داشت نوروز و گرامی داشتن سنت‌های آن با احساس و اندیشه ایرانی، پیوند ناگسستنی یافته است.

خانه‌تکانی یکی از آیین‌های نوروزی است که مردم بیشتر مناطقی که نوروز را جشن می‌گیرند به آن پایبندند. در این آیین، تمام خانه و وسایل آن در آستانه نوروز گردگیری، شستشو و تمیز می‌شوند. این آیین در کشورهای مختلف از جمله ایران، تاجیکستان و افغانستان برگزار می‌شود. سفره‌ی نوروزی که یکی از آداب مرسوم و مهم نوروزی به حساب می‌آید باید قبل از سال تحویل و نوروز پهن شود. بهترین نقطه خانه که عاری از هرگونه کهنه‌گی یا آلودگی باشد انتخاب می‌شود سفره‌ی سفیدی می‌گسترانند و هفت، سین که ریشه در زمین داشته باشد را بر روی آن قرار می‌دهند؛ هفت‌سین عبارتند از: سیب، سمنو، سنجد، سبزه، سماق، سیر و سرکه. در کنار این هفت سین به اغلام زیر با نیت‌های اشاره شده نیز گذاشته می‌شود:

 سکه: به نیت رونق بخشیدن به رزق و روزی سال آینده  |   آب: نشانه پاکی، روشنایی و گشایش در کارها  |   برنج:  خیر، برکت، فراوانی و رفاه   |  شمع: روشنایی خانه و زندگی   |  عسل: شیرین کامگی  |  گل: تازگی  |  عود: بوی معطر  |  اسپند: دور شدن چشم حسود  |  آینه: انعکاس خوبی‌ها و رفع کدورت‌ها  |  تخم مرغ رنگی: باروری

کتاب مقدس که روشنی هر خانه ایرانی‌ست اشاره کرد. این سنت در شهرها و کشورهای مختلف و مذاهب ممکن است با چهرهایی متفاوت صورت گیرد ولی کلیت همان است که اشاره شد. از رن‍گ‌های سفره نوروزی می‌توان به سبز، قرمز و آبی اشاره کرد ولی رنگ‌های دیگر نیز دیده می‌شود. از آداب بعد از نوروز می‌توان به دید و بازدید از بزرگان اقوام و آشنایان اشاره کرد. عیدی دادن به کوچکترها و خوردن خوارک‌های نوروزی نیز از دیگر مراسم این ایام می‌باشد. هریک از آداب و روسوم ذکر شده بطور گستره و با آداب و روسوم خاص خود برگزار می‌شود.

 

شیوه، تکنیک و تعداد آثار:

۱- تکنیک و شیوه ارائه اثر، آزاد است.

۲- هر هنرمند میتواند حداکثر ۵ اثر ارسال نماید.

۳- از هر هنرمند حداکثر ۲ اثر به مرحله نهایی داوری راه پیدا می‌کند.

۴- آثار ارسالی باید برای اولین بار به نمایش درآمده باشد و در هیچ مسابقه یا نمایشگاه دیگری شرکت داده نشده باشد.

روش ارسال و انتخاب آثار:

۱-   ثبت‌نام، فرم درخواست و ارسال فقط از طریق پایگاه اطلاع رسانی آرتیبیشن به نشانی http://www.arthibition.net/competition امکان پذیر است.

۲-   ارسال تمامی آثار در هر یک از بخش‌های نقاشی، عکاسی، گرافیک و نقاشیخط باید بصورت الکترونیکی باشد.

۳-   ابعاد اثار حداقل 50×50 سانتیمتر و حداکثرx150 150 سانتیمتر و حداقل dpi 300 با فرمت JPEG مورد قبول است.

۴-   حجم هر تصویر ارسالی از اثر حداقل 1مگابایت و حداکثر 20 مگابایت باشد.

۵-   ارسال رزومه هنری و بیوگرافی هنرمند (حداقل 150 کلمه و حداکثر 200 کلمه) الزامی است.

۶-   فرم‌های مربوطه تکمیل و 3 اثر از آثار قبلی در حیطه فعالیت هنرمند بارگذاری شود.

۷-   فایل نوشتاری برای تشریح و تبین ایده و حیطه کاری هنری هنرمند Statement)) با حداقل 350 کلمه و حداکثر 1000 کلمه در قسمت مورد نظر آپلود کنند.

۸-   اطلاعات اثر (نام ، نوع، تکنیک، سبک، اندازه، سال، قیمت) باید قید شود.

۹-    حداکثر زمان اصلاح و تغییرات اطلاعات و آثار تا قبل از پایان زمان مسابقه می‌باشد .

شرایط و مقررات:

۱-    شرکت علاقه‌مندان، بدون محدودیت سنی‌ست.

۲-   آثار شرکت داده شده باید اصل باشد و هیچگونه کپی برداری از اثر هنری دیگری یا برداشته شده از جایی نباشد.

۳-   برای شرکت در مسابقه هر هنرمند باید فرم مسابقه را تکمیل کرده و اثار ارسالی از هیچ رسانه‌ای غیر از سایت آرتیبیشن مورد قبول نیست.

۴-   این مسابقه بصورت مجازی خواهد بود.

۵-   نمایشگاهی مجازی در سایت آرتیبیشن به نمایش گذاشته می‌شود و دررسانه‌های خبری آنلاین ایران و خارج از ایران نیز منتشر خواهد شد.

۶-   کیفیت آثار ارسالی و نحوه عکاسی از آثار باید بر اساس قوانین آرتیبیشن باشد.

۷-   آرتیبیشن حق استفاده از آثار در رسانه های چاپی و اطلاع رسانی، تبلیغات فرهنگی و نمایش در داخل و خارج از کشور را با ذکر نام هنرمند، خواهد داشت.

۸-   علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت  http://www.arthibition.net مراجعه نمایند و یا به ایمیل competition@arthibition.net  ایمیل ارسال کنند.

گاه‌شمار:

۱-    تکمیل فرم ثبت‌نام و ارسال آثار از 12 دی ماه 1394 در سایت آرتیبیشن www.arthibition.net می‌باشد.

۲-   آخرین مهلت ارسال آثار مسابقه تا 23:59 سی‌ام بهمن ماه 1394 می‌باشد.

۳-   اعلام نتایج 8 اسفند ماه 1394.

۴-   نمایشگاه مجازی نوروز از 10 اسفند تا 10 فروردین به مدت یکماه برای بازدید و خرید از طریق سایت آرتیبیشن http://arthibition.net/virtual_hibition امکان پذیر است.

۵-   جوایز برندگان تا 25 اسفند 1394 به برگزیدگان ارسال خواهد شد.

ایمیل: competition@arthibition.net

نشانی: تهران، مطهری، خیابان علی اکبری نبش زینالی، پلاک ۱۱۱ طبقه اول، واحد ۳ آرتیبیشن

تلفن ۹۵۱۱۸۵۰۰ ۹۸۲۱+

مسابقه هنری نوروز آرتیبیشن

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.