پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

5 فیلم دیدنی از جنگ جهانی دوم

معرفی 5 فیلم دیدنی از جنگ جهانی دوم

0 13,371

5 فیلم دیدنی از جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم جنگی بود که بیش از 60 میلیون نفر کشته شدند و 40 میلیون غیرنظامی جان خود را از دست دادند. جنگی که یکی از تاریک ترین دوران تاریخ بشر را رقم زد.5 فیلم دیدنی از جنگ جهانی دوم

در تاریخ سینمای جهان همواره شاهد بسیاری از فیلم های مربوط به جنگ جهانی دوم بوده ایم و بدون شک یکی از پردرآمدترین  ژانرهای مربوط  به حوزه خود به شمار می رود. از همین روی باعث شده است کارگردان بسیاری به ساخت فیلم های مربوط به این ژانر بپردازند.

ما در این مطلب قصد داریم 5 فیلم دیدنی از جنگ جهانی دوم را به شما معرفی کنیم.

1- فیلم نجات سرباز رایان

اولین فیلم پیشنهادی ما در باب جنگ جهانی دوم ، دیدن فیلم نجات سرباز رایان (saving private Ryan ) است. دلیل این پیشنهاد این است که هیج فیلمی در هالیوود تاکنون نتوانسته است همانند این فیلم صداقت و دقت بسیار را در میدان های جنگ نشان دهد. این فیلم به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و نویسندگی رابرت رودات ساخته شده است.5 فیلم دیدنی از جنگ جهانی دوم، نجات سرباز رایان

شما در طول تماشای این فیلم، شاهد رشادت ها و فداکاری های سربازانی هستید که برای نجات همسمنگری خود تمام قوای خود را به کار می گیرند.

2- فیلم پیانیست

فیلم پیانیست ساخته رومن پولانسکی که بر مبنای داستان واقعی زندگی نوازندهٔ پیانیست یهودی ساخته شده است ماجرای یک موسیقیدان برجسته و بااستعداد یهودی است که به خاطر اشغال لهستان به دست آلمان ها به مدت دو سال  در خرابه های این کشور مخفی شد.5 فیلم دیدنی از جنگ جهانی دوم

رومن پولانسکی این فیلم را از مهم ترین فیلم های خود یاد کرده است. آدرین برودی که در نقش اصلی فیلم بازی می کند، با این فیلم به شهرت رسید و موفق به دریافت جایزه اسکار شد.

 3- فیلم حرامزاده های بی شرف

حرامزاده های بی شرف یا پست ‌فطرت های لعنتی. فیلمی است محصول سال 2009 به کارگردانی کوئینتین تارانتینو است. داستان فیلم در دوران جنگ جهانی دوم و البته به دور از میدان نبرد است.

کارگردان در این فیلم، پایان جنگ جهانی دوم و رایش سوم را در یک ماجرای کاملاً خیالی به تصویر می‌کشد.جنگ

 تارانتینو نویسنده این فیلم یکی از قوی ترین فیلمنامه هایش را به رخ تماشاچی می کشد و حتی در این باره گفته است ایده ی ساخت این فیلم را از مدت‌ها پیش در سر داشته و ۱۰ سال درباره  شخصیت  آلدو (بردپیت) در فیلم فکر می‌کرد.

4- فیلم بازی تقلید

 فیلم  «بازی تقلید» به کارگردانی مورتن تیلدام  محصول سال 2014 دارای ژانر تاریخی درام است که در طول جنگ جهانی دوم  با وجود ارتش هیتلر که در حال نابودی جهان به خصوص اروپای غربی است، در لندن عده ای از نخبگان و ریاضیدانان از جمله آلن تورینگ از طرف دولت انگلیسی استخدام می شوند تا کدهای ماشین‌هایی موسوم به انیگما که نازی‌ها از طریق آن مکالمات سری با هم انجام می‌دهند را رمزگشایی کنند.5 فیلم دیدنی از جنگ جهانی دوم

 این فیلم با اینکه صحنه های مستقیم از نبرد تکاوری را نشان نمی دهد اما جنگ پشت جبهه ها و جنگ سرد را به خوبی نشان می دهد. «بازی تقلید» در مجموع اثری جذاب و تماشایی است که ارزش یک بار دیدن را دارد.

5- فیلم بیا و بنگر

داستان فیلم جنگی «بیا و بنگر» محصول سال 1985 (Come and See) در دوران جنگ جهانی دوم در بلاروس که جزئی از اتحاد جماهیر شوروی است رخ می دهد. 

عنوان اصلی فیلم ابتدا «هیتلر را بکش» (Kill Hitler) بود که بعدا تغییر می کند و چنان از صحنه های ترسناک جنگ یاد می کند که کسی که تا به حال جنگ را تجربه نکرده است، از تمام خصوصیات جنگ منتفر می شود و آرزو می کند هیچ گاه جنگ واقعی را به چشم نبیند.جنگ

معرفی این 5 اثر شاید در برابر هزاران هزارن فیلمی که درباره جنگ جهانی دوم ساخته شده است ناچیز است اما دیدن این 5 اثر که هرکدام دنیایی متفاوت از جنگ را نشان می دهد خالی از لطف نیست.

ارسال یک پاسخ