پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

موزه ملی توکیو ، مکانی برای نمایش هنر مشرق زمین

0 627

موزه ملی توکیو ، مکانی برای نمایش هنر مشرق زمین

موزه ملی توکیو مکانی هست برای نمایش آثار کشور ژاپن و همینطور آثار کشورهای آسیایی. در این موزه از کتابهای هنری تا تحقیقات و مقالات گرفته و همینطور آثار مهم و مطرح عکاسی،‌ نقاشی و سایر آثار مرتبط با هنرهای زیبا گردآوری شده است. در ساخت این موزه ملی، چندین شرکت خصوصی همکاری داشتن و آثار موجود از سرتاسر آسیا  برای نمایش به این موزه ارسال میشود. برخی از آثار موجود بالای 140 سال عمر دارند و حتی برخی گنجینه‌های کمیاب شرق دور، گاهن به عنوان هدیه، کلکسیونردارها به این مکان تاریخی ارایه کردند ، حتی آثاری از دوران امپراطوری مینگ و هان. در این قسمت مروری اجمالی داریم به کلیات این موزه و نقش آن در پیشرفت هنر آسیا. مشاهده متن کامل در ماهنامه هنرهای تجسمی پان آرت: نسخه بیست و پنجم پان آرت

موزه ملی ژاپن ، مکانی برای نمایش هنر مشرق زمین

تاریخچه:  موزه‌ی ملی توکیو (TNM: Tokyo National Museum) که در سال 1872 میلادی پایه‌گذاری شده است، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین موزه در سطح ژاپن است. این موزه از زمان تاسیس تا امروز به جمع‌آوری، نگهداری و در به نمایش گذاشتن آثار هنری در زمینه‌های گوناگون و آثار باستانی آسیا با مرکزیت ژاپن مشغول است. موزه‌ی ملی ژاپن بیش از 110,000 قطعه‌ی ارزشمند را در خود گنجانده که 87 عدد از گنج‌های ملی ژاپن، 610 عدد از دارایی‌های ملی مهم ژاپن را هم شامل میشود. همچنین، این موزه پژوهش‌ها و سمینارهای آموزشی را هم در رابطه با این گنجینه‌های ملی برگزار میکند.

این موزه از چندین بخش تشکیل شده که شامل گالری ژاپنی(Honkan)، گالری آسیایی (Tōyōkan)، مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی (Shiryōkan) و غیره میشود. داخل محوطه‌ی موزه نمایشگاه، فضای باز، باغی با منظره‌های زیبا و غذاخوری و فروشگاه‌هایی هم وجود دارد. محل موزه نیز در پارک اوئنو توکیو (Ueno Park in Taito, Tokyo)قرار گرفته است. تمرکز مجموعه‌های موجود در موزه؛ بر هنر ژاپن کهن، هنر آسیایی و جاده‌ی ابریشم تعریف شده است. مجموعه‌ی بزرگی از مجسمه‌های بودایی نیز در این موزه یافت میشود. اولین نمایشگاه موزه ملی، در دپارتمان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد که به عنوان نخستین افتتاحیه‌ی موزه در ژاپن به تاریخ ثبت شد.

از زمان گشایش، موزه با مخاطرات بسیاری دست و پنجه نرم کرده که از آن جمله میتوان به زلزله‌ی بزرگ سال 1923 کانتو (the Great Kanto Earthquake) و بسته شدن موقت موزه در سال 1945 به دلیل هم‌زمانی با جنگ جهانی دوم اشاره کرد. موزه‌ی ملی توکیو در بیش از 120 سالی که از تاسیس آن میگذرد دست‌خوش تغییرات بسیاری در زمینه‌ی اصلاحات سازمانی و تغییرات اداری شده و در این مدت تکامل بسیاری یافته است. نام این موزه هم چند بار تغییر کرد. نام اولیه‌ی در سال 1886 موزه‌ی امپراطوری (the Imperial Museum) بوده و در سال 1990 به موزه‌ی میراث امپراطوری توکیو (the Tokyo Imperial Household Museum)تغییر کرد و بالاخره در سال 1947 بنام فعلی خودش، یعنی موزه‌ی ملی توکیو (the Tokyo National Museum) را گرفت.

ساختمان موزه:  

هونکان (Honkan)یا گالری ژآپنی، گالری اصلی این موزه به شمار میرود که توسط جوسیا کاندر (Josiah Conder)، معمار مشهور انگلیسی، طراحی شد اما در زلزله‌ی بزرگ کانتو در سال 1923 میلادی به شدت آسیب دید. طراحی دوباره‌ای که جین واتانیب (Jin Watanabe) برای بازسازی این بخش انجام داد در مقایسه با ساختار اولیه‌ی آن که خیلی غربی بود، رنگ و بوی شرقی‌تری به خودش گرفت و حس و حال امپراطوری ژاپن را به خوبی منتقل می‌کرد. بازسازی این گالری که در سال 1923 میلادی آغاز شد، به 1938 میلادی به پایان رسید. این گالری در سال 2001 به عنوان دارایی ارزشمند ژاپن برگزیده شد. گالری هونکان که از 24 اتاق در دو طبقه تشکیل شده، نگاهی اجمالی از هنر ژاپن در شاخه‌های گوناگون شامل سرامیک‌ها، مجسمه ها، شمشیرها و سایر مفاهیم پررنگ فرهنگ ژاپن از 10,000 سال پیش از میلاد مسیح تا اواخر قرن نوزدهم را در برابر دیدگان مراجعین قرار میدهد و بخاطر ساختار موزه و همینطور اشیایی که در خودش جای داده، باعث شده تا موزه ملی توکیو، علاوه بر نمایشی از آثار دیگر کشورها، بیشتر به صادر کردن فرهنگ ژاپن به توریست‌ها منجر شود. هدفی که این موزه به خوبی از عهده آن بر آمده و فرهنگی سازی ملی کشوری را برای مخاطبین انجام میدهد.

اتاق اول تا دهم واقع در طبقه دوم با نام “جریان هنر ژاپن ( The flow of Japanese art)” نمایشگاه‌های موضوعی شامل هنر بودایی، هنر مراسم چای‌خوران، پوشش سامورائی‌ها، تئاتر ژاپنی ( Noh and Kabuki) و غیره را در بر دارد. دومین اتاق این بخش که اتاق گنجینه‌ی ملی نام‌گذاری شده، به صورت دوره‌ای میزبان یکی از گنجینه‌های ملی ژاپن است.

اتاق یازدهم تا بیستم واقع در طبقه‌ی اول به صورت موضوعی طبقه بندی شده و آثار هنری از قبیل مجسمه‌سازی، هنر روی فلز، سفال‌گری، نگارگری ژاپنی، هنر ساخت شمشیر سامورائی (Katana)، تولیدات قومی، اشیاء تاریخی و هنر مدرن به صورت مجزا در هر یک از اتاق‌ها به نمایش گذاشته شدند.

اتاق نمایشگاه ویژه‌ واقع در هر دو طبقه که شامل اتاق‌های کوچکی است که به برگزاری نمایشگاه‌هایی از آثار جدید اختصاص داده میشود. اتاق کنفرانس در طبقه‌ی اول که برای برگزاری جلسات و آموزش کودکانی که به بازدید این موزه میآن در نظر گرفته شده است.

 مشاهده متن کامل در ماهنامه هنرهای تجسمی پان آرت: نسخه بیست و پنجم پان آرت

موزه ملی ژاپن ، مکانی برای نمایش هنر مشرق زمین موزه ملی ژاپن ، مکانی برای نمایش هنر مشرق زمین

ارسال یک پاسخ