پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

گروه بیتلز و دنیای موسیقی

0 413

گروه بیتلز و تاثیر آنها بر دنیای موسیقی

بیتلز یک گروه راک انگلیسی بود که در سال 1960 در لیورپول شکل گرفت. آنها با حضور در یک گروه شامل جان لنون ، پل مک کارتی ، جورج هریسون و رینگو استار، به عنوان بانفوذترین گروه در تمام دوران شناخته می شوند.

این گروه با صدایی ریشه دار که همراه با تم قوی و همرای راک اند رول در دهه 1950 بود، میتوانست پا به عرصه حضور بگزارد.

بیتلز اغلب عناصر موسیقی کلاسیک، پاپ قدیمی و تکنیک های ضبط غیر متعارف را به شیوه های ابتکاری ترکیب می کرد و آنها در سالهای بعد با تعدادی از سبک های موسیقی، از انواع موسیقی پاپ و موسیقی هندی گرفته تا روانگردان، هارد راک را هم آزمایش کردند.

گروه بیتلز و دنیای موسیقیهمچنان که آنها به تأثیرگذاری بروی منابع فرهنگی متنوعی پرداختند، ظرافت های موسیقی و متن ترانه آنها رشد کرد و به نظر می رسید که جنبش های فرهنگی – اجتماعی دوران را نشان می دهند.

پیشتازی بیتلز با جان لنون

بیتلز به رهبری ترانه سرایان اصلی یعنی جان لنو John Lennon و مک کارتی McCartney  ، در مدت زمان سه ساله از سال 1960، کلوپ های خود را در لیورپول و هامبورگ ایجاد کرد. در ابتدا با استوارت ساتکلیف Stuart Sutcliffe ساز بیس مینواختند.

سه پایه اصلی یعنی لنون ، مک کارتی و هریسون Harrison که از سال 1958 در کنار هم بودند گروه را با قدرت هرچه بیشتر به جلو میبردند و بیتلز توانست صدای خود را به سرتاسر جهان برساند.

گروه بیتلز و دنیای موسیقیپیش از آنکه یکی از ستارگان بیتلز، یعنی استار بخواهد در سال 1962 به آنها بپیوندد، پشت سر هم از طبل سازان از جمله پیت بست Pete Best استفاده می کردند. مدیر آنها، برایان اپستین Brian Epstein آنها را طبق یک الگو حرفه ای شکل داد و تهیه کننده جورج مارتین George Martin ضبط های این گروه را راهنمایی و توسعه میداد.

گروه بیتلز و عنوان بیتلمانیا

بیتلز موفقیت های داخلی خود را بعد از اولین آهنگ پرفروش Love Me Do در اواخر سال 1962 گسترش داد. از آنجا که محبوبیت آنها بین هواداران به دیوانگی شدید رسید، لقب آنها به “بیتلمانیا” مبدل شد و آنها توانستند بیشتر در عرصه موسیقی به شهرت برسند.

این گروه لقب  Fab Four را به دست آورد و با برایان اپستین، جورج مارتین و سایر اعضای همراهان گروه که گاه عنوان غیر رسمی fifth Beatle داده می شد فعالیت های موسیقایی ادامه داشت و هر روز رشد بیشتری اتفاق می افتاد.

گروه بیتلز و دنیای موسیقیبیتل ها در اوایل سال 1964 ستاره های بین المللی بودند. آنها خیلی زود اولین فیلم خود را با عنوان A Hard Day’s Night (1964)  آغاز کردند. از سال 1965 به بعد، آنها ضبط های جدیدی از جمله آلبوم هایRubber Soul (1965) ، Revolver (1966)  و Sgt را ادامه دادند.

Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1967) ، و در ادامه موفقیت های مهم تجاری و بحرانی و انتقادی خود را با The Beatles  همچنین به عنوان “آلبوم سفید” ، 1968) و جاده آبی (1969) نیز تجربه کردند.

گروه بیتلز و دنیای موسیقیدر سال 1968، آنها شرکت Apple Corps ، یک شرکت چندرسانه ای را تأسیس کردند که همچنان بر پروژه های مربوط به میراث بیتلز نظارت دارد. پس از تجزیه گروه در سال 1970 ، هر چهار عضو به عنوان تک نواز از موفقیت های بیشتری برخوردار شدند.

لنون در دسامبر سال 1980 مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد و هریسون در نوامبر 2001 بر اثر سرطان ریه درگذشت. مک کارتی و استار از نظر موسیقایی همچنان فعال هستند.

گروه بیتلز در لیست پرفروش ترین

بیتلز پرفروش ترین گروه تاریخ است که تخمین زده می شود بیش از 800 میلیون آلبوم در سراسر دنیا فروش داشته باشد. آنها پرفروش ترین هنرمندان موسیقی در آمریکا هستند که دارای گواهینامه فروش بیش از 178 میلیون دستگاه هستند و آلبوم های شماره یک بیشتری در نمودارهای انگلیس دارند و آهنگ های تکی آنها بیشتر از هر عمل دیگری در انگلستان به فروش می رسد.

این گروه در سال 1988 وارد سالن مشاهیر راک اند رول شد و هر چهار عضو اصلی بین سالهای 1994 تا 2015 به طور جداگانه نیز وارد این سالن گشتند.

گروه بیتلز و دنیای موسیقیدر سال 2008، این گروه در صدر لیست مجله بیلبورد موفق ترین هنرمندان در تمام طول تاریخ قرار گرفت؛ از سال 2019 ، بیتلز رکورد اکثر بازدیدهای شماره یک را در نمودار Hot 100 بصورت مکرر کسب کرد.

این گروه هفت جایزه گرمی، یک جایزه آکادمی برای بهترین امتیاز آهنگ اصلی برای فیلم Let It Be در سال 1970و پانزده جوایز Ivor Novello دریافت کرد. آنها همچنین به طور جمعی در مجله تایم جزو 100 فرد با نفوذ قرن بیستم قرار دارند.

گروه بیتلز و دنیای موسیقی

 

 

ارسال یک پاسخ