پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

برندهای معروف پوشاک ورزشی (قسمت اول)

0 395

برندهای معروف پوشاک ورزشی (قسمت اول)

آدیداس

تاریخچه آدیداس

آدولف داسلر (Adolf Dassler) ) کسی بود که در سن بیست سالگی کفش های آدیداس را تولید کرد.او تلاش کرد تا محصولات با کیفیت بالا روانه بازار کند. خوشبختانه موفق هم شد.برندهای معروف پوشاک ورزشی

پس از شناخته شدن محصولاتش به فکر ثبت شرکت و نامگذاری شرکتش افتد. از آنجا که دوستان و خانواده اش او را آدی صدا می زدند او از این اسم الهام گرفت و سه حرف از ابتدای نام خانوادگی اش را وام گرفت و این چنین بود که برند او به آدیداس معروف شد.برندهای معروف پوشاک ورزشی (قسمت اول)

او برای شرکتش لوگویی طراحی کرد. شرکت و لوگوی آدیداس هر دو در سال 1948 به ثبت رسیدند. بعد از مدتی شرکتش را گسترش داد و فقط به تولید کفش ورزشی پرداخت و توپ و راکت و گرمکن های ورزشی تولید و روانه بازار کرد.

با گسترش محصولات آدیداس آدولف داسلر لوگوی جدیدی برای برند محصولاتش انتخاب کرد. علامت جدید دارای سه نوار از کوتاه به بلند بود و چون نام برندش برگرفته از سه حرف اول اسم کوچکش و سه حرف اول نام خانوادگی اش بود، انتخاب سه نوار از کوتاه به بلند بر این مبنا شکل گرفته بود.برندهای معروف پوشاک ورزشی (قسمت اول)

در سال 1972 آدی و همکارانش به این نتیجه رسیدند که تغییری در لوگوی برند شان ایجاد کنند. چون در همان سال مسابقات المپیک در شهر مونیخ برگزار می شد آنها از المپیک استفاده کردند. در این لوگوی جدید سه برگ که نشان سه قاره شرکت کننده در المپیک بود در کنار هم قرار گرفتند. سه خط نیز از انتهای این برگها عبور می کرد.برندهای معروف پوشاک ورزشی (قسمت اول)

یک سال بعد آدیداس برند خود و لوگویش را ثبت بین المللی کرد. آدولف در سن 78 سالگی در سال 1978 از دنیا رفت وسهام این شرکت برای وراث خانواده اش باقی ماند.

در سال 1989 خانواده داسلر از آدیداس خارج  شدند و این شرکت  به سهامی عام تبدیل شد .

یکی از دلایل موفقیت برند آدیداس استفاده از لوگوهای حرفه ای و جذاب بوده است .

مترجم واحد تحریریه مجله پان آرت: بهاره همتی

ارسال یک پاسخ