پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

لباس هایی که پارکینسون را کاهش می دهد

0 605

لباس هایی که پارکینسون کاهش می دهد

مدل لباس های راه راه در مجموعه لباس های مونیکا دوگار فقط برای تاثیر زیبایی خلق نشده است.بلکه با هدف راه اندازی مجدد مغز در بیماران پارکینسون طراحی و ابداع شده است.

مونیکا دوگار دانشجوی سال آخر طراحی و مد از دانشکده لندن وقتی که پزشکان بیماری پدرش را پارکینسون تشخیص دادند از این موضوع الهام گرفت و تصمیم گرفت بعنوان موضوع پایان نامه اش مجموعه لباس های راه راه را با هدف کمک به بیماران پارکینسون طراحی کند.

استایل لباس های راه راه دارای ویژگی های مشترکی با دیگر لباس های انتخابی است؛و به افرادی که  دچار کم تحرکی هستند این امکان را می دهد با حذف آیتم هایی چون دکمه و زیپ لباس بپوشند.پارکینسون

و نکته جالب تر آن است که با ترکیب کردن چاپ گرافیکی درهم که قوه بینایی را بهبود می بخشد یک گام مثبت رو به جلو برداشته است.

تحقیقات دوگار در زمینه ی طرح چاپ بر اساس ارتباط بین قدم زدن و ادراک بینایی صورت گرفت.

به علاوه مقاله ای درباره عصب شناسی به بررسی خطوط موازی عابر پیاده  بر روی سطح پیاده‌رو می پردازد.

این بررسی به ما می گوید: الگو باید فعال باشد.برای رسیدن به راه اندازی مجدد مغزهم سطح پیاده رو هم قوه بینایی فرد باید تحرک داشته باشد.

با این حال دوگار در تلاش بود تا تاثیرات حرکت را از طریق خیال بصری ایجاد کند.

کاربرد آن روی لباس باید برای بیماران پارکینسون مفید باشد؛ چرا که لرزش غیر ارادی و کاهش قدرت دست عمل پوشیدن لباس را برای بیماران پارکینسون دشوار می کند.

یکی دیگر از ویژگی های مجموعه لباس دوگار این است که از رنگ ها و برش هایی استفاده شده که دوگار آنرا “کلاسیک و معاصر”می خواند که به منظور جلب نظر جوان ها در بازار تولید شده است.پارکینسون

مترجم واحد تحریریه مجله پان آرت: بهاره همتی

ارسال یک پاسخ