پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

اختتامیه ششمین دوسالانه‌ی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران

سرو نقره ای مراسم اختتامیه ششمین دو سالانه انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران

0 178

سرو نقره‌ای ششمین دو سالانه انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران

اختتامیه ششمین دوسالانه‌ی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران «سرو نقره‌ای» جمعه ۲۹ آذر در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، رئیس انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در آیین اختتامیه گفت: سرو درختی همیشه سبز، نماد زندگی، یکرنگی، آزادی و استواری است و به خود می‌بالیم سروی که ۹ سال پیش دوستان در انجمن صنفی طراحان گرافیک کاشتند امسال ششمین دوره خود را برگزار می‌کند.the 6th Biennial of the Association of Graphic Designers of Iran3

فاطمه کرکه‌آبادی افزود: «سرو نقر‌ه‌ای» آیینه‌ی فعالیت اعضای انجمن است که تلاشی است که اعضای ما با تمامی موانع و مشکلاتی که وجود داشته انجام داده‌اند شاید در بهترین و بالاترین کیفیت نیست اما سرو در همین حالت هم تاثیرگذار، فرهنگ‌ساز و چراغ راه آینده خواهد بود.

کرکه‌آبادی گفت: راه زیادی مانده تا طراحان گرافیک بتوانند بهترین و با کیفیت‌ترین آثار خودشان را ارائه کنند و تولیدکنندگان و سفارش دهندگان، فرهنگ و هنر انجام کار خودشان را بدون حضور طراحان متصور نشوند و طراحی گرافیک را بخشی از سرمایه‌گذاری مادی و معنوی «بدون ارزش افزوده» کار خود بدانند، در نتیجه با برگزاری «سرو نقره‌ای» تلاش برای نقد و بهبود، روز به روز به هدف نزدیک‌تر خواهند شد.the 6th Biennial of the Association of Graphic Designers of Iran2

تعداد آثار زیادی از اعضای قدیمی و جدید انجمن به دست ما رسید که برگزاری نمایشگاه با این ابعاد کار آسانی نبود، در روزهای سختی که تمام جوامع شرایط سختی را تجربه می‌کنند و انجمن نیز مستثنی نیست اگر حامیان نبودند، ما با کمبود منابع مالی، انسانی و چالش‌هایی که همیشه انجمن داشته، نمی‌توانستیم این نمایشگاه را برگزار ‌کنیم.

 با همه سختی‌ها، امیدوارم «سرو» هیچ‌وقت رنگ خزان به خود نگیرد و آزاد و استوار سالیان سال بر خود ببالد و جاودانه بماند.the 6th Biennial of the Association of Graphic Designers of Iran

محسن سلیمانی دبیر ششمین دوسالانه سرو نقره‌ای نیز در ادامه مراسم؛ افزود: این دوره با استقبال بی‌نظیری همراه بود و این دوسالانه پیش نمی‌رفت مگر با همراهی شما و همه کسانی که در بحث اجرایی و مشاوره کمک کردند و از همه تشکر می‌کنم.

محمد جواد حق‌شناس؛ سخنران دیگر این مراسم گفت: هنر گرافیک به مثابه یک رسانه، ابزاری تاثیرگذار در انتقال مفاهیم به شمار می‌رود و این رسانه‌ای جهانی است که با کمک عناصر آن می‌توان خود را از محدودیت مرزها رهایی داده و به جهانی نو و تازه دسترسی پیدا کرد.

 در این میان گرافیک محیطی، کاربردی فراتر پیدا کرده و نخستین نتیجه مدیریت کاربردی و زیباشناسانه گرافیک در شهر، ایجاد آرامش، حذف زوائد بصری و دوری از آلودگی‌های تصویری است. این هنر جدا از خاستگاه تبلیغاتی خود، به مرور به ویژه در دهه‌های اخیر، شان اجتماعی و کارکرد فرابخشی، خود را ارتقا داده و با حفظ شاخص‌های هنری به هنری در خدمت جامعه تبدیل شده است.

 حضور طراحان پررنگ‌تر از گذشته شده است و کاربرد گرافیک را می‌توان در علایم شهری، گرافیک‌های دیواری و تبلیغات شهری دید. به این ترتیب می‌توانیم گرافیک را کاربردی‌ترین زیر مجموعه هنرهای تجسمی بشماریم. در پایان برای همه هنرمندان «سرو نقره‌ای» که آیینه فعالیت دوسالانه اعضای انجمن است، آرزوی موفقیت و کامیابی را دارم.the 6th Biennial of the Association of Graphic Designers of Iran5

در ادامه ضمن تقدیر از استاد قباد شیوا، فرزاد ادیبی بیانیه‌ای که توسط رئیس هیات مدیره ششمین دوسالانه سرو نقره‌ای نوشته شده بود قرائت کرد.

در این بیانیه آمده است: سرو نقره‌ای ضمن تشکر از شرکت کنندگان مراتب ناخرسندی خود را از کیفیت آثار اعلام می‌دارد، گرچه این نمایشگاه حاصل کار دو سال فعالیت گرافیک ایران است اما باور داریم ظرفیت، ظرفیت‌های حرفه‌ای گرافیک امروز ایران بیش از این است که در این دوسالانه دیده شد.

در پایان تندیس ششمین دوره سرو نقره‌ای به هیربد لطفیان، الهام غلامی، سیاوش یعقوبی، میردامون میرباقری، حامد حکیمی، سیاوش تصاعدیان، احمد کریمی اهدا شد.

ارسال یک پاسخ