پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

گران‌ترین تابلوی نقاشی جهان و حل معمای آن با استفاده از علم

دانشمندان توانستند از یکی از بزرگترین اسرار این تابلو پرده بردارند.

0 395

گران‌ترین تابلوی نقاشی جهان و حل معمای آن

 داوینچی از بزرگترین هنرمندان دوره رنسانس بود که در سال ۱۴۵۲ در ایتالیا به دنیا آمد . داوینچی در نوآوری، نقاشی، مجسمه سازی، معماری، علم، موسیقی، ریاضیات، مهندسی، ادبیات، آناتومی، زمین شناسی، نجوم، گیاه شناسی، نویسندگی، تاریخ و نقشه نگاری مهارت داشت.

همچنین طرح ساخت چتر نجات، بالگرد و تانک نیز را به او نسبت داده اند. او در سن ۶۷ سالگی در فرانسه درگذشت. معروفترین آثار او، مونالیزا، شام آخر و مرد ویترووین است.گران‌ترین تابلوی نقاشی جهان و حل معمای آن با استفاده از علم

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا به تازگی ادعا دارند که علم می‌تواند با خلق یک نسخه مجازی از اثر هنری «سالواتور موندی» که در حال حاضر گران‌ترین تابلوی نقاشی جهان است، از یکی از بزرگترین اسرار این تابلو پرده بردارند.

سالواتور موندی اثری است که پادشاه لویی دوازدهم از فرانسه بیش از ۵۰۰ سال پیش سفارش آن را داد. در این تابلو، عیسی مسیح (ع) از تاریکی ظهور کرده است و در حالی که در یک دست گویی شفاف دارد، با دست دیگرش برای جهان طلب خیر و برکت می‌کند.

تابلو سالواتور موندی در حراجی کریستیز در سال ۲۰۱۷ به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار فروخته شد، تا از نظر مردم دور بماند. با توجه به قیمت بالا و دور از تصور این تابلو و ناشناس ماندن مالک اصلی آن، تئوری توطئه در رابطه با این اثر مطرح شد.

بیشترین توجه درباره ی این مساله به این شکل مطرح شد که آیا این تابلوی گرانبها، اثر اصلی لئوناردو داوینچی، نابغه دوره رنسانس در رم بوده است؟ یکی دیگر از بزرگترین پرسش‌های مطرح شده، درباره ی گوی کریستالی، نماد زمین است که در دست عیسی مسیح (ع) جای دارد.گران‌ترین تابلوی نقاشی جهان و حل معمای آن با استفاده از علم

مایکل دالی مدیر موسسه ArtWatch UK در رابطه با یکی از دلایل اصل نبودن این تابلو، این چنین می گوید:

گوی کریستال، نور را به طور واقعی نمی‌شکند.

با این حال، گروهی از متخصصان توانستند با استفاده از یک ابزار گرافیکی رایانه‌ای، نور را شبیه‌سازی کرده و دریابند که شکل و شمایل مسیح از گوی‌هایی با مواد متغیر، به چه شکل دیده می‌شود.

پایگاه اینترنتی آرت‌ نت در این خصوص در گزارشی نوشت: اگر کره زمین یک جرم جامد بود، همچون یک عدسی همگرا عمل می کرد و اجسام پشت آن، بزرگتر از حد واقعی دیده می‌شد، کیفیتی که در تابلوی سالواتور موندی مشاهده نمی شود.گران‌ترین تابلوی نقاشی جهان و حل معمای آن با استفاده از علم

دانشمندان پس از تحقیق در رابطه با نحوه شکست نور از بین انواع مختلف گوی‌ها دریافتند،  شیشه گوی تابلوی سالواتور موندی، کسری از یک اینچ ضخامت دارد که کیفیت نوری آن را تشکیل می‌دهد.

نتایج این تحقیق جدید، نحوه نگرش مردم به این نقاشی را از تمام ابعاد تغییر می‌دهد. هرچند برخی معتقدند غیرعادی بودن گوی شیشه‌ای،  خود، مدرکی است دال بر اصل نبودن تابلو، مارتین کمپ (Martin Kemp) محقق آثار لئوناردو عقیده دارد که همین گوی، خود دلیلی بر اصل بودن اثر است.

با این حساب، اگر نظریه خالی بودن گوی به جای جامد بودن آن از منظر دانشمندان درست باشد، سالواتور موندی به واقع معرف وقایع و رویدادهای واقعی است. امکانی که قبلا از سویوالتر ایزاکسون نویسنده کتاب بیوگرافی داوینچی به آن اشاره شده است. او در این کتاب نوشته است: لئوناردو این گوی را طوری نقاشی کرده که گویی، یک حباب شیشه‌ای توخالی است و نور را نمی شکند یا نور عبور داده شده از آن را تحریف می‌کند.

اولین‌بار روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: تابلو به بدر بن عبدالله شاهزاده سعودی و نماینده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان فروخته شده است. ریاض هیچگاه این گزارش را تائید یا تکذیب نکرد.

سرویس اصلی اطلاع رسانی بازار هنر، موسوم به آرت پرایس اعلام کرد که شیوخ دانشگاه الازهر مصر به بن سلمان گفته‌اند تابلو به دلایل مذهبی نباید به نمایش عموم درآید. موزه لوور پاریس نیز نتوانست  سالواتور موندی را در نمایشگاه ۲۴ اکتبر ۲۰۱۹ (۲ آبان) به همراه آثار دیگر به نمایش بگذارد.

ارسال یک پاسخ