پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

زندگی ون گوگ و فیلم های ساخته شده از آن – قسمت اول

0 572

سینما و فیلم ون گوگ

فیلم ون گوگ در دنیای سینما موضوعی است که بسیار مورد توجه بوده و در این قسمت سعی بر بررسی خلاصه از زندگانی این هنرمند شهیر بروی پرده نقره ای است.

وینسنت ون گوگ از برجسته‌ترین نقاشان تاریخ و از جذاب‌ترین آنهاست. ون گوگ در سال ۱۸۵۳ در هلند زاده شد و پس از چند سال تحصیل و نیز تجربه‌اندوزی در حرفه‌های مختلف از جمله فروشندگی آثار هنری، معلم در یک مدرسه و واعظ مذهبی، سرانجام در ۲۸ سالگی به هنر ناشی روی آورد

او ۹ سال پس از این، یعنی در ۳۷ سالگی با شلیک یک گلوله در سینه، به زندگی خود پایان داد.

او در دوران کوتاه زندگی خود دوره‌های مختلفی را پشت سر گذاشت و رنج‌های بسیار دید، و در عین حال، با هنر شگفت‌نگیز خود آثار نقاشی و طراحی ارزنشمندی برای تاریخ به یادگار نهاد.

ون گوگ در طول زندگی‌اش همواره با فقر دست و پنجه نرم می‌کرد و اگر برادر کوچک‌ترش، تئو نبود، به احتمال بسیار امروزه نامی از او در تاریخ هنر وجود نداشت و دنیا از داشتن نقاشی‌های زیبا و بی‌نظیر وی محروم بود.

اینکه در ادامه به بررسی فیلم ون گوگ که از کارگردانان بسیاری ارایه شده میپردازیم.

فیلم های ساخته شده درباره وینسنت وان گوگ

تئو با کمک‌های مالی و حمایت‌های روحی و همه‌جانبه‌ی خود از وینسنت، او را در راه هنر و خلق آثار هنری تشویق می‌کرد و تنها همدم و دلسوز وی بود.

در میان زندگی هنرمندان بزرگ، برای مخاطب امروزی، زندگی ون گوگ بسیار جذاب‌تر از سایرین است و این، دلیل اصلی تالیف صدها کتاب زندگینامه و ساخت چندین فیلم مستند، فیلم سینمایی و یا انیمیشن بر اساس زندگی وینسنت ون گوک است.

اساس اصلی تمام این کتاب‌ها، مستندها و فیلم‌ها نامه‌هایی است که ون گوک به تئو و دیگر اعضای خانواده‌اش و نیز به دوستان هنرمند خود ارسال کرده است.

از ون گوگ حدود ۸۰۰ نامه باقی مانده است که حدود ۶۵۰‌تای آن نامه‌هایی است که وی به برادرش تئو ارسال کرده است. این نامه‌ها مهم‌ترین منبع برای اطلاع از زندگی شخصی و آثار و عقیده‌های ون گوگ به شمار می‌رود.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:
زندگی ون گوگ و فیلم های ساخته شده از آن - قسمت دوم

تئو ون گوگ به عنوان یک تاجر هنری شاخص در پاریس، همواره در تلاش بود تا وینسنت و آثارش را در جامعه‌ی هنری زمان بشناساند، و با نمایش برخی آثار وینسنت در نمایشگاه‌های مختلف، توانست یکی از تابلوهای ون گوگ را به فروش برساند.

با مرگ تراژیک ون گوگ در سال ۱۸۹۰ در فرانسه، تئو بسیار تحت تاثیر مرگ برادر قرار گرفت و بیمار شد.

همسر مهربان وی، یوهانا بانگر، او را در یک بیمارستان روانی در شهر اوترخت در هلند بستری کرد و تئو در سال ۱۸۹۱ و در کمتر از ۶ ماه پس از مرگ وینسنت، از دنیا رفت.

کار نیمه‌تمام تئو را یوهانا پس از مرگ وی از سر گرفت. یوهانا آثار وینسنت را در نمایشگاه‌هایی به نمایش گذاشت و برخی از این آثار را نیز برای نمایش به موزه‌های مختلف قرض داد.

اما مهم‌ترین کار یوهانا برای به شهرت رساندن ون گوگ ، انتشار نامه‌های وی در سال ۱۹۱۴ بود.

در زیر، تعدادی از آثار سینمایی با موضوع فیلم ون گوگ را معرفی می‌کنیم.

فیلمی از وینسنت مینلی درباره وینسنت وان گوگ۱- شور زندگی (Lust for Life) / سال تولید: ۱۹۵۶ / کارگردان: وینسنت مینلی (Vincente Minnelli) / ساخت کشور: امریکا / زبان: انگلیسی / مدت فیلم: ۱۲۲ دقیقه

معرفی فیلم:
این فیلم ون گوگ بر اساس رمان مشهور «شور زندگی» اثر نویسنده‌ی بزرگ امریکایی، ایروینگ استون Irving Stone که آن را در سال ۱۹۳۴ نوشته، ساخته شده است.

شرکت رسانه‌ای مترو-گلدوین-مایر Metro-Goldwyn-Mayer حق ساخت یک فیلم بر اساس این رمان را خرید و در قرارداد آن این شرط گذاشته شد که اگر این فیلم طی ده سال پیش‌رو ساخته نشود، حقوق آن به نویسنده برگردانده شود.

نورمن کوروین Norman Corwin فیلمنامه را نوشت، جان هاوسمن John Houseman تهیه‌کنندگی را بر عهده گرفت و وینسنت مینلی به عنوان کارگردان انتخاب شد.

فیلم شور زندگی سرانجام در سال ۱۹۵۶ ساخته شد. در فیلم شور زندگی بازیگران بزرگی حضور دارند.

در این فیلم کرک داگلاس Kirk Douglas در نقش وینسنت وان‌گوگ، آنتونی کوئین Anthony Quinn در نقش پل گوگن Paul Gauguin و جیمز دونالد James Donald درنقش تئو ون گوگ Theo van Gogh به ایفای نقش پرداختند.

این فیلم در اسکار سال ۱۹۵۷ در چهار بخش نامزد دریافت جایزه شد که در این میان، آنتونی کوئین جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از آن ِ خود کرد.

 

فیلمی از رابرت آلتمن۲- وینسنت و تئو (Vincent & Theo) / سال تولید: ۱۹۹۰ / کارگردان: رابرت آلتمن (Robert Altman) / ساخت کشور: هلند، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، آلمان / زبان: انگلیسی / مدت فیلم: ۱۳۸ دقیقه

معرفی فیلم:
فیلمنامه‌ی این فیلم ون گوک توسط جولیان میشل Julian Mitchell نوشته شد و رابرت آلتمن فیلم را کارگردانی کرد.

نقش وینسنت ون گوگ در این فیلم را بازیگر مشهور انگلیسی، تیم راث Tim Roth ایفا کرد و پل ریس Paul Rhys نیز در نقش تئو ون گوگ در این فیلم حضور داشت.

فیلم «وینسنت و تئو» رابطه‌ی این دو برادر و عشق و دلسوزی و همدردی میان این وینسنت و تئو ون گوک را به تصویر می‌کشد و تلاش‌های بی‌حد و اندازه‌ی تئو برای کمک به وینسنت را نشان می‌دهد.

این فیلم در اصل به عنوان یک مینی-سریال چهار ساعته برای تلویزیون ساخته شده است و بعد به عنوان یک فیلم سینمایی ۱۳۸ دقیقه‌ای بر پرده‌ی سینما رفت.

به نقل از وبسایت سینمایی راتن تومیتوز Rotten Tomatoes، فیلم وینسنت و تئو از برترین فیلم‌های ساخته شده در ژانر زندگینامه است.

 

فیلمی از موریس پیالا درباره نقاشی۳- ون گوگ (Van Gogh) / سال تولید: ۱۹۹۱ / کارگردان: موریس پیالا (Maurice Pialat) / ساخت کشور: فرانسه / زبان: فرانسوی / مدت فیلم: ۱۵۸ دقیقه

معرفی فیلم:
فیلمنامه‌ی این فیلم ون گوگ توسط موریس پیالا نوشته شده و خود او کارگردانی این اثر را نیز بر عهده گرفت. فیلم «وان‌گوگ» ۶۷ روز پایانی زندگی وینسنت ون گوگ را به تصویر می‌کشد و به رابطه‌ی او با برادرش تئو، پزشک و دوستش در آورز یعنی دکتر گاشه و نیز دختر گاشه مارگریت Marguerite پرداخته است.

در این فیلم ژاک دوترون Jacques Dutronc در نقش وینسنت وان‌گوگ، الکساندرا لاندن Alexandra London در نقش مارگریت و برنار لو لوک Bernard Le Coq در نقش تئو حضور دارند.

فیلم ون گوگ در جشنواره‌های مختلف از جمله جشنواره‌ی فیلم کن و جشنواره‌ی سزار به نمایش درآمد که در جشنواره‌ی فیلم کن در بخش بهترین فیلم و در جشنواره‌ی سزار در ۱۲ بخش نامزد دریافت جایزه شد که در نهایت ژاک دوترون در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد صاحب جایزه‌ی سزار شد.

ارسال یک پاسخ