پان آرت - نشریه جامعه ی هنری ایرانیان
وب سایت علمی پژوهشی هنر

چاپ هیدروگرافی و خلاقیت های نوین

تالیف: علی ظریف

0 1,380

چاپ هیدروگرافی و پیشینه آن

چاپ هیدروگرافی (که بنام غوطه‌وری در آب، چاپ واتر ترانسفر، هیدرو دیپینگ نیز شناخته شده است) یک تکنیک چاپ تزیینی/ کاربردی بیشتر برای اجسام سه بعدی است. شاید با مشاهده این روش بسیاری از خطاطان و هنرمندان خوشنویس به یاد روش هنری “ابر و باد” برای مزین کردن صفحات خوشنویسی بیافتند.

چاپ هیدروگرافی

تکنیک هیدروگرافی در سراسر جهان برای تنوع بالایی از اجسام به کار برده می شود. به عبارتی در پیش‌تر موارد اگر بتوان ماده‌ای را در آب غوطه‌ور کرد می‌توان هیدروگرافی را به کار گرفت.

هیدروگرافی تکنیک چاپی پیشرفته و اقتصادی است که مشکلات و محدودیت های چاپ های متداول شابلونی و چاپ متداول ترانسفر را ندارد. 

چاپ هیدروگرافی

پیشینه تاریخی چاپ هیدروگرافی

منشا دقیق فرآیند چاپ ترانسفر به روش انتقال با آب نامشخص است. با این وجود، اولین دستگاه هیدروگرافی برای ثبت اختراع ایالات متحده توسط موتویاسو ناکانیشی از مهندسی مکعبKK د ر تاریخ 26 ژوئیه 1982 به چاپ رسیده است.

در چکیده آن آمده است: “چاپگر با ساختاری ارائه می‌شود که یک فیلم انتقالی را بر روی سطح یک مایع شناور می‌کنیم. پایه فیلم در تماس با آب حل می‌شود و نقش بر سطح باقی می ماند.

سپس جسم مورد نظر را با حرکتی از بالا به درون مایع غوطه‌ور ساخته تا لایه دارای طرح و رنگ سطح آب پیرامون جسم را فرا گیرد”.

چاپ هیدروگرافی

کاربری چاپ هیدروگرافی

زمینه‌های تخصصی شامل خودرو، دریایی، کالاهای ورزشی، حمل و نقل هوایی، صنعت عمومی، پزشکی، دکور خانه و بازارهای معماری است. فرآیند چاپ هیدروگرافی به طور گسترده‌ای برای تزئین سطوح مختلف مانند وسایل نقلیه و داشبورد خودرو تا کلاه کاسکت، اسلحه و بدنه ادوات موسیقی، قاب تلفن همراه تا حتی لاک ناخن استفاده می‌شود.

چاپ هیدروگرافی

قشر چاپی به روش هیدروگرافی را می‌توان بر روی همه نوع مواد پلاستیک، چوب، فایبرگلاس، فلز و سرامیک به کاربرد. به عبارتی در پیش تر موارد اگر بتوان ماده‌ای را در آب غوطه ور کرد می‌توان هیدروگرافی را به کار گرفت.

فرآیند چاپ هیدروگرافی

در این فرآیند، سطح قطعه‌ای که برای اولین بار چاپ می‌شود، کل فرآیند را طی خواهد کرد: آماده سازی سطح، آستر‌کاری، رنگ آمیزی زیر کار و پوشش‌دهی شفاف. پس از نقاشی زیرکار و قبل از پوشش‌دهی، قطعه آماده پردازش است.

یک فیلم هیدروگرافی پلی وینیل الکل، که با تصویر گرافیکی قابل انتقال است، با دقت بر روی سطح آب در مخزن غوطه ور قرار می‌گیرد.

چاپ هیدروگرافیاین فیلم نازک چاپ شده به روش روتوگراور یا اینک جت و مزین به تصویر مورد نظر، حل شونده با آب بوده و پس از شناور شدن بر روی آب همانند روغن، استفاده از محلول فعال‌کننده پایه فیلم حل می‌شود.

هنگامی که غوطه‌ور شدن آغاز می‌شود، کشش سطحی آب باعث می‌شود که الگوی ایجاد شده بر بستر آب به هر جهتی هدایت شود در هر شکل منحرف شود.

پس از استتار قطعه، بقیه باقی مانده پس از آن کاملا در آب شسته می شود. قشر جوهر با طیفی گسترده پیرامون قطعه بجا می‌ماند. سپس اجازه می‌دهد خشک شود. چسبندگی ناشی اسپری ماده شیمیایی فعال‌کننده، سطح پایه پوششی را آماده ساخته و به جوهر اجازه می‌دهد تا با آن پیوند ایجاد کند.

یکی از شایع‌ترین علل شکست در دستیابی به چسبندگی بین دو لایه، یک فعال کننده ضعیف است. این امر می‌تواند ناشی از اسپری بیش از حد و یا خیلی کم ماده فعال کننده باشد سایتی برای بررسی بیشتر هیدروگرافی:

Hydro Dip Painting

چاپ هیدروگرافی

چاپگرهای دیجیتال چاپ هیدروگرافی

برای هر کسی که از یک چاپگر استاندارد جوهر افشان یا پلاتر با جوهر مبتنی بر رنگدانه استفاده می‌کند، قادر به پرینت فیلم‌های خام هیدرگرافیک خواهید بود.

بدین ترتیب چاپ هر تصویر امکان پذیر بوده و سپس آن را با استفاده از تکنولوژی هیدروگرافی بر روی تقریبا هر سطحی می توان انتقال دهید.

لازم به ذکر است که چاپگرها باید با جوهر رنگی (Pigment ink) تغذیه شوند. چاپگر با جوهرحلالی، جوهر اکو‌حلالی، کارتریج فیلم حرارتی و لیزری با فیلم‌های هیدروگرافی کار نخواهد کرد.

چاپ هیدروگرافی

فیلم های هیدروگرافیک

فیلم‌های جوهر بر روی فیلم مبتنی بر پلی وینیل الکل (PVA) چاپ شده اند. این فیلم بسیار حساس به رطوبت و درجه حرارت است، نیاز به ذخیره سازی مناسب برای اطمینان از طول عمر مفید و تزئین مناسب است.

فیلم باید در یک محیط رطوبت و کنترل دما نگهداری شود، ترجیحا با رطوبت کمتر از 60 درصد و درجه حرارت از 20 تا 25 درجه سانتیگراد.

چاپ هیدروگرافی

ملاحظات زیست محیطی در چاپ هیدروگرافی

با اکثر استانداردها، فرآیند چاپ واتر ترانسفر نسبتا سازگار با محیط زیست است. با این حال، چندین جنبه باید با سازمان‌های نظارتی محیطی مورد توجه قرار گیرد.

اگر شرکت خدمات دکوراتیوی می‌تواند مجوز استفاده از مواد شیمیایی پوشش پایه و رنگ کوتینگ را بدست آورد، باید هیچ مشکلی در اجرای این روند نداشته باشد.

با این حال، این مسئولیت صاحب کسب و کار است تا تأیید کند که این شرکت مطابق با تمام الزامات قانونی و زیست محیطی است.

ارسال یک پاسخ